اگر مهریه به تومان یا ریال باشد هنگام دریافت مهریه به نرخ روز چطور حساب می شود؟ و یا اینکه اگر مهریه مثلا ۱۰۰سکه معادل سی میلیون تومان باشد، دریافت مهریه با معادل ریالی چگونه است و امکان دریافت مهریه به نرخ روز وجود دارد؟

باتوجه به اهمیت دعاوی مهریه، گروه حقوقی کیا وکیل با داشتن مجربترین و بهترین وکیل مهریه در تهران می‌تواند روند نتیجه گیری شما را در پروندهای طلاق تسریع نماید. داشتن اطلاعات کافی در مورد دریافت مهریه به نرخ روز از طریق مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل مهریه کیا وکیل نیز قابل کسب است.

شرایط دریافت مهریه به نرخ روز و قوانین مصوب

هنگامی که مهریه به صورت مقداری طلا یا تعدادی سکه تعیین و معادل ریالی آن نیز در سند نکاحیه ذکر می شود، ظاهر از توافق طرفین این است که محاسبه مهریه هنگام دریافت مهریه به نرخ روز با همان مقدار طلا یا همان تعداد سکه طلاست. پس ذکر معادل ریالی باعث نمی شود که محاسبه مهریه با ایجاد شک بین طلا و معادل ریالی آن شود. یا زوج و زوجه در انتخاب آن اختیار داشته باشند بنابرین در این مسئله مهریه ۱۰۰سکه طلاست و به نظر می رسد زوج و زوجه هیچ کدام به تنهایی نمی توانند معادل ریالی را جایگزین آن کنند.

دریافت مهریه به نرخ روز امکان پذیر است؟

دریافت مهریه به نرخ روز و شرایط قابلیت اجرای آن

و سوال بعدی در مورد این موضوع است که اگر مهریه مثلا درسال ۱۳۷۰ مقدارش پنجاه هزارتومان باشد دریافت مهریه به نرخ روز محاسبه می‌شود؟

در مورد این سوال، مهریه همان پنجاه هزارتومان حساب نمی شود بلکه طبق نرخ مصوب ۱۴۰۰ دریافت مهریه به قیمت روز می شود. که برای اجرا گذاشتن مهریه ابتدا باید از طریق محضری که خطبه عقد در آنجا خوانده شده است شروع شود و به روز کردن مهریه در همان محضر که قصد به اجرا گذاشتن مهریه را دارد انجام می شود.

و این مورد شامل قانون حمایت خانواده نمی شود که زوجه در هر شهری که اقامت دارد مهریه را از آنجا شروع کند،بلکه این به اجبار می باشد که زوجه حتما باید از همان محضری که خطبه عقد خوانده شده است، مهریه اش را به اجرا بگذارد و پرونده مهریه از طریق همان محضر به اداره اسناد همان شهر ارجاع می شود. چنانچه اموال منقول و غیر منقولی از زوج یافت نشد زوجه میتواند در خواست ختم پرونده را بدهد و گواهی عدم پرداخت را از اداره اسناد بگیرد. و بعد اینکه گواهی عدم پرداخت را از اداره اسناد گرفت به مرحله دادگاه می رسد.

در مرحله دادگاه زوجه می تواند طبق قانون حمایت خانواده در هر شهری که اقامت دارد مهریه خود را به اجرا بگذارد. زمانی که زوجه بخواهد دادخواست مطالبه مهریه را ثبت کند چون هزینه دادرسی مهریه مبلغ زیادی می باشد و اگر توان پرداخت هزینه دادرسی را نداشت، می تواند استشهادیه مبنی بر اعسار از هزینه دادرسی را که توسط ۲شاهد مرد را پیوست دادخواست کند تا هزینه دارسی موقتا از وی گرفته نشود و روند کار ادامه پیدا کند.

البته باید توجه داشت که ۲ شاهدی که شهادت می دهند زوجه توانایی پرداخت هزینه دادرسی ندارد، الزاما باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و ثنا ثبت نام کنند. چون بدون ثبت سامانه ثنا شهادت آنان مبنی بر توانایی نداشتن زوجه جهت هزینه دادرسی ثبت نخواهد شد.

درصورت نیاز به مشاوره و وکیل خانواده با گروه وکالت کیاوکیل در ارتباط باشید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اطلاع رسانی نظرات
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها