مجازات عدم پرداخت نفقه در قانون چیست؟ چه شرایطی این مجازات را احراز می‌کند؟ جهت پاسخ به سوالات خود مورد پرداخت نفقه با گروه وکیل آنلاین کیاوکیل همراه باشید.

مجازات عدم پرداخت نفقه توسط مرد در قانون

جهت اقدام نفقه،زوجه باید دادخواست ترک نفقه را مطرح کند.اگر چنانچه نفقه معوقه کمتر از بیست میلیون تومان باشد این دادخواست در شورای حل اختلاف مطرح می شود و اگر چنانچه بالای ۲۰ میلیون تومان باشد در دادگاه صلاحیت رسیدگی به این موضوع را دارد.

در عقد دائم نفقه زن برعهده شوهر است وقابل اسقاط نیز نمیباشد،درعقد موقت زن حق نفقه ندارد مگر این که شرط شده باشد، اگر مردی که زن وفرزندی دارد وزن بدون دلیل ازهمسرش تمکین نکند و به منزل پدرش رفته ودرخواست نفقه کند حقی نخواهد داشت و مرد می‌تواند از دادن نفقه استنکاف کند اما فقط نسبت به زن یعنی مرد باید نفقه فرزند را بدهد و در صورت عدم پرداخت نفقه فقط نسبت به فرزند مسئولیت کیفری خواهد داشت.

تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است ودر صورت گذشت درهر زمان تعقیب جزایی موقوف خواهد شد. مجازات عدم پرداخت نفقه توسط مردی که با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود و سایر افراد واجب النفقه را در صورت تمکین او ندهد حبس تعزیری درجه 6 می‌باشد (6ماه و یک روز الی2سال).

اگر چنانچه فرزندان در اختیار مادر باشند و حضانت با وی باشد می تواند از جانب فرزندان نفقه فرزندان را در خواست کند .و جهت تعین میزان نفقه زوجه و فرزندان در شورای حل اختلاف کارشناس بر اساس تعین نوع زندگی زوجین که قبلا باهم زندگی میکردند نفقه را معین میکند و اگر چنانچه کسی به اظهار نظر کارشناس اعتراض داشته باشد ظرف مدت ۱۰ روز میتواند به نظریه کترشناسی اعتراض کند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اطلاع رسانی نظرات
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها