مجازات غصب عناوین و مشاغل بدین صورت می‌باشد که، هرگاه کسی که سمتی ندارد یا به دروغ از طرف دولت خود را در مشاغل دولتی اعم از کشوری یا لشگری یا انتظامی که از نظر قانون مربوط به او نبوده است دخالت دهد یا معرفی کند؛ به 6ماه تا 2سال حبس محکوم می‌شود و اگر برای دخالت یا معرفی خود در مشاغل مزبور سندی جعل کرده باشد مجازات جعل را نیز خواهد داشت.

جرم دخالت در مشاغل دولتی فقط با فعل محقق می‌شود یعنی اگر شخصی دیگری را به جای مثلا یک مامور دولت بگیرد و شخص سکوت کند و به طرف مقابل نگوید که مامور دولت نیست مرتکب این جرم نشده است. زیرا فقط ترک فعل کرده و حقیقت را نگفته است.

مجازات غصب عناوین و مشاغل

جرم غصب عناوین و مشاغل از جرایم مطلق است و نیازی به تحقق نتیجه ندارد. یعنی صرف دخالت یا معرفی خود به عنوان مامور دولت جرم اتفاق افتاده است. اگر شخصی علاوه بر معرفی خود، سندی را نیز جعل کند مرتکب 2جرم شده است ضمنا مقررات تعدد جرم اعمال نميشود و شخص به هر 2 جرم محکوم می‌شود.

حالا اگر شخصی خود را دکتر یا مهندس و مانند این ها معرفی کند آیا مرتکب جرم شده است؟

در این مورد باید گفت که اگر استفاده از مهندس و دکتر و امثال اینها در مکاتبات اداری یا در تبلیغ عمومی از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، تارنما(سایت) یا نطق در مجامع و یا انتشار اوراق چاپی یا خطی باشد در این موارد جرم است و مجازات غصب عناوین و مشاغل شامل وی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *