شرایط و قانون گرفتن زن دوم و ازدواج مجدد

با توجه به قانون حمایت از خانواده، مرد متاهل در برخی مواقع توانایی ازدواج مجدد و گرفتن زن دوم را دارد. اما شرایط زن دوم گرفتن چیست؟  آیا در اسلام مرد می‌تواند در صورت داشتن همسر دائمی همسران دیگری اختیار کند؟ برای گرفتن پاسخ سوالات خود تا انتهای مطلب با کیا وکیل همراه باشید.

در این پست به بررسی جنبه های حقوقی گرفتن زن دوم خواهیم پرداخت و برخی از مسائل دینی و فقی مربوط به این مورد که روی جنبه های حقوقی آن نیز تاثیر گذار است را بررسی خواهیم کرد.

درصورت نیاز به وکیل خانواده و پیگیری حقوقی پرونده های خانوادگی در اسرع وقت با کیا وکیل تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید – (وکیل مهریه)

7 نکته کلیدی و طلایی که باید قبل از ازدواج دوم بدانیم:

وکیل مهریه گروه وکالت کیاوکیل به دلیل ماهیت مادی مهریه، گرفتن وکیل مهریه دارای حساسیت بالایی می باشد. طرح دعاوی مهریه در زمان صلح زوجین ممکن است لزوماً به پرداخت یا بذل توافقی مهریه نینجامد و طرفین نیاز به حضور یک وکیل مهریه برای حل‌ و فصل دعاوی خود را لازم بدانند. مطالبه مهریه لزوماً در شرایطی که زوجین امکان ادامه زندگی مشترک را با یکدیگر ندارند، طرح نمی‌شود. طلب مهریه یا درخواست بذل آن ممکن است، در زمان صلح زوجین نیز مطرح شود.

7 نکته کلیدی و طلایی که باید قبل از ازدواج دوم بدانیم:

1. خودشناسی:

قبل از هر اقدامی، لازم است به طور کامل خودتان را بشناسید و انگیزه هایتان از ازدواج دوم را به درستی بررسی کنید.

2. بررسی علل ازدواج اول:

بررسی علل و ریشه های مشکلات ازدواج اول می تواند به شما در جلوگیری از تکرار آنها در ازدواج دوم کمک کند.

3. گفتگو با همسر اول:

در صورت وجود همسر اول، گفتگوی شفاف و صادقانه با او در مورد تمایلتان به ازدواج دوم ضروری است.

4. مشورت با متخصصان:

مشورت با متخصصان روانشناسی و حقوقی می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه و حل چالش های پیش رو کمک کند.

5. بررسی شرایط مالی:

توانایی مالی برای اداره دو خانواده، از جمله مسکن، خوراک، پوشاک و سایر هزینه ها، از الزامات ازدواج دوم است.

6. آمادگی برای چالش ها:

ازدواج دوم می تواند با چالش های متعددی مانند حسادت، ناامنی، و مشکلات تربیتی فرزندان همراه باشد.

7. صبر و حوصله:

ایجاد روابط عاطفی و صمیمی به زمان نیاز دارد. صبور باشید و از عجله در تصمیم گیری و قضاوت خودداری کنید.

آیا امکان ازدواج مجدد و گرفتن زن دوم برای مرد متاهل وجود دارد؟

با توجه به ماده 4 قانون حمایت خانواده که در سال 1391 تصویب‌شده، قانون‌گذار موظف است که به صلاحیت خانواده حکم دهد. در بند 4 این ماده به‌صورت زیر بیان شده است:

«رسیدگی به دعوای ازدواج مجدد در صلاحیت دادگاه خانواده دعاوی دادگاه قرار دارد». پس شرایط گرفتن زن دوم به این صورت است که فرد باید به دادگاه مراجعه کرده و از آنجا مجوز دریافت کند. با توجه به ماده 56 قانون حمایت خانواده که در سال 1391 تصویب ‌شده است، در صورت ازدواج مجدد مرد بدون مجوز دادگاه مشمول مجازات خواهد شد.

ازدواج مجدد مرد متاهل و آشنایی با شرایط گرفتن زن دوم

به‌عبارت‌دیگر با توجه به ماده ذکر شده اگر سردفتری بدون هیچگونه حکم قضایی و مجوز قانونی از دادگاه، برای ثبت ازدواج اقدام کند، از ادامه کار محروم خواهد شد. همچنین به مدت یک سال حبس برای وی صادر می‌شود. در سال 1391 قانون حمایت مدنی اصلاح شد و برخی از افراد تصور می‌کنند که قانون تصویب‌شده در سال 1353 منسوخ‌شده است؛ اما این‌گونه نیست.

در قانون اصلاح‌شده، قوانین منسوخ‌، ذکرشده و قانون حمایت خانواده شامل اصلاحات صورت گرفته نمی‌شود. پس مقررات ازدواج مجدد مرد که در قانون حمایت خانواده سال 1353 تصویب ‌شده است، همچنان حاکم و پابرجاست.

سرمایه گذاری در املاک، یک راه عالی برای کسب درآمد و افزایش ارزش دارایی ها است. اما برای اینکه بتوان از این سرمایه گذاری به بهترین شکل ممکن استفاده کرد، نیاز به دانش و تجربه کافی در زمینه املاک است. وکیل ملکی، یک متخصص حقوقی است که می تواند به افراد کمک کند تا در زمینه مسائلی مانند خرید و فروش ملک، اجاره ملک، ارث و میراث، و… مشاوره حقوقی دریافت کنند.

خرید و فروش ملک، یک فرآیند پیچیده است که نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. وکیل ملکی می تواند به افراد کمک کند تا بتوانند ملک مورد نظر خود را با بهترین قیمت و شرایط خریداری کنند.

شرایط گرفتن زن دوم به شرح زیر است :

1. شرایط ازدواج دوم:

 • رضایت همسر اول: رضایت همسر اول شرط اصلی ازدواج دوم است. در صورت عدم رضایت همسر اول، مرد می تواند به دادگاه مراجعه کند و در صورت اثبات ضرورت، با اجازه دادگاه ازدواج مجدد کند.
 • توانایی مالی: مرد باید توانایی مالی اداره و تامین نیازهای دو خانواده را داشته باشد.
 • عدالت و مساوات: مرد موظف است بین همسران خود عدالت و مساوات را برقرار کند.

2. حقوق و تکالیف:

 • حقوق و تکالیف زن دوم: زن دوم از تمام حقوق و تکالیف یک همسر برخوردار است، مانند حق نفقه، مهریه، و تمکین.
 • حقوق و تکالیف همسر اول: در صورت ازدواج مجدد مرد، حقوق و تکالیف همسر اول مانند حق نفقه، مهریه، و حضانت فرزندان محفوظ می ماند.

3. حمایت از فرزندان:

 • حضانت فرزندان: در صورت ازدواج مجدد پدر، حضانت فرزندان تا سن 7 سالگی با مادر است. پس از 7 سالگی، حضانت با پدر خواهد بود مگر اینکه خلاف آن به صلاح فرزند باشد.
 • تأمین نیازهای فرزندان: پدر موظف است نفقه و سایر نیازهای فرزندان خود را از هر دو همسر تامین کند.

4. ضمانت های اجرایی:

 • مجازات برای عدم رعایت قانون: در صورت عدم رعایت قانون زن دوم، متخلف به مجازات هایی مانند پرداخت جریمه نقدی یا حبس تعزیری محکوم خواهد شد.

5. آموزش و فرهنگ سازی:

 • آموزش عمومی: لازم است آموزش های لازم در مورد ازدواج دوم به افراد جامعه ارائه شود تا از بروز مشکلات و آسیب های اجتماعی جلوگیری شود.
 • فرهنگ سازی: فرهنگ سازی در مورد ازدواج دوم و ترویج ازدواج سالم و پایدار از اهمیت بالایی برخوردار است.

با توجه به ماده 16 قانون حمایت از خانواده، در موارد زیر مرد می‌تواند از دادگاه مجوز ازدواج دریافت کرده و همسر دوم اختیار کند:

 • داشتن رضایت از همسر اول
 • ناتوانی زن در ایفای نقش زناشویی خود
 • عدم تمکین زن از شوهر
 • در صورت ابتلای زن به بیماری‌های لاعلاج یا جنون که ادامه زندگی زناشویی را با مشکل مواجه کند
 • در صورت محکومیت زن با توجه به بند 8 ماده 8 که به‌صورت زیر بیان شده است:

«محکومیت زن به حکم قطعی به مجازات 5 سال حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثر عجز از پرداخت، منجر به 5 سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعا منتهی به 5 سال یا بیشتر حبس و بازداشت شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد»

دریافت مجوز از دادگاه و ازدواج مجدد مرد

 • در صورت ابتلا زن به هرگونه اعتیادی که ضرر داشته باشد. با توجه به بند 9 ماده 8 که به‌صورت زیر بیان می‌کند:

«ابتلا به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و ادامه زندگی زناشویی را غیرممکن سازد»

 • درصورتی‌که زن زندگی خود را بدون اذن همسر خود ترک کند.
 • اگر زن عقیم بوده و توانایی بچه‌دار شدن نداشته باشد، مرد می‌تواند همسر دوم اختیار کند.
 • در صورت مفقودالاثر یا غیب شدن زن و با توجه به بند 14 ماده 8 قانون حمایت خانواده، مرد می‌تواند مجوز ازدواج مجدد را از دادگاه دریافت کند.

در قسمت بالا به بررسی شرایط گرفتن زن دوم پرداختیم. درصورتی‌که مرد بدون اذن همسرش، زن دوم اختیار کند، با مراجعه به دادگاه و اثبات ازدواج مجدد همسرش، می‌تواند حکم طلاق را دریافت کند.

وکیل خانواده، همانند یک راهنما است که افراد خانواده را در مسیر درست هدایت می کند. او با دانش و تجربه خود، کمک می کند تا افراد خانواده بتوانند به بهترین شکل ممکن، از حقوق خود دفاع کنند و مشکلات حقوقی خود را حل کنند.

تخصص و تجربه: یک وکیل خانواده خوب، باید در زمینه دعاوی خانواده تخصص و تجربه کافی داشته باشد. این تخصص و تجربه به او کمک می کند تا بتواند بهترین راه حل را برای موکل خود پیدا کند.
مهارت های ارتباطی: یک وکیل خانواده خوب، باید مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشد. او باید بتواند به خوبی با موکل خود و طرف مقابل او ارتباط برقرار کند…..

مدارک و مراحل قانونی ازدواج دوم

مدارک لازم:

 • شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی تجرد (برای افراد مجرد)
 • طلاق نامه یا گواهی فوت همسر (برای افراد متاهل)
 • آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج
 • معرفی نامه از محل سکونت
 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • رضایت همسر اول (در صورت وجود)
 • حکم دادگاه در صورت عدم رضایت همسر اول

مراحل قانونی:

 1. مراجعه به یکی از دفاتر ثبت ازدواج
 2. ارائه مدارک لازم
 3. تکمیل فرم های مربوطه
 4. پرداخت هزینه های قانونی
 5. انجام آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج
 6. دریافت مجوز ازدواج از مراجع ذیصلاح (در صورت نیاز)
 7. جاری شدن عقد نکاح توسط عاقد
 8. ثبت ازدواج در دفاتر ثبت ازدواج

حقوق زنان در هنگام گرفتن همسر دوم توسط مرد چیست؟

یکی از شرایط گرفتن زن دوم این است که مرد باید با زنان خود به‌گونه‌ای رفتار کند که هیچ‌کدام از آنها احساس برتری نسبت به فرد دیگر نداشته باشد. به‌بیان‌دیگر مرد باید زنان خود را ازنظر پوشاک، مسکن، غذا و سایر موارد به‌صورت یکسان تامین کند و هیچ فرقی بین آنها قائل نشود. همچنین مرد باید در هنگام معاشرت با زنان خود منصف باشد. مبنای اصلی دادگاه برای اجرای عدالت فقط امکانات مالی در نظر گرفته می‌شود، تبعیض بین زنان و بی‌‌عدالتی در بین آنها، نمی‌تواند منجر به طلاق شود. زن با اثبات این بی‌عدالتی می‌تواند حق طلاق را از همسر خود بگیرد.

ازدواج مجدد مرد جرم نیست و می‌تواند همسر اول را طلاق دهد

بیشتر بخوانید (وکیل طلاق توافقی)

طلاق توافقی، یک نوع طلاق است که در آن زوجین به صورت مشترک تصمیم به جدایی می گیرند و در مورد مسائل مالی و فرزندان به توافق می رسند. در این نوع طلاق، نیازی به رسیدگی قضایی نیست و زوجین می توانند با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت توافق نامه خود، طلاق خود را ثبت کنند.

وکیل طلاق توافقی، یک متخصص حقوقی است که در زمینه دعاوی خانواده آموزش دیده است. او می تواند به زوجین در فرآیند طلاق توافقی کمک کند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از حقوق خود دفاع کنند و طلاق خود را به صورت قانونی و بدون مشکل انجام دهند…

مجازات گرفتن زن دوم بدون اجازه زن اول چیست؟

در ماده 17 قانون حمایت از خانواده که در سال 1353 تصویب ‌شده است، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر اول جرم نیست؛ درصورتی‌که بعد از انقلاب اسلامی، لایحه ذکرشده غیرقانونی اعلام شد. اکنون، ماده 49 قانون حمایت از خانواده که در سال 1391 تصویب شد، در این زمینه در نظر گرفته می‌شود.

با توجه به این ماده، در صورت ثبت نکردن ازدواج دائم، مجازاتی مانند حبس درجه 7 یا جزای نقدی درجه 5 در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که گرفتن زن دوم بدون اذن دادگاه یا همسر اول جرم محسوب نمی‌شود. بر اساس بند 12، مرد می‌تواند بدون اثبات ازدواج مجدد وی بدون اذن همسر اول، او را طلاق دهد. در صورت تمایل، همسر اول می‌تواند برای اخذ مهریه درخواست دهد.

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش استفاده از فناوری‌های رایانه‌ای، جرایم مرتبط با این حوزه نیز افزایش یافته است. جرایم رایانه‌ای، عبارتند از اعمالی که به صورت غیرقانونی و با استفاده از ابزارهای رایانه‌ای انجام می‌شوند و موجب آسیب به افراد، سازمان‌ها یا سیستم‌های رایانه‌ای می‌شوند.

وکیل جرایم رایانه‌ای، یک متخصص حقوقی است که در زمینه قوانین و مقررات مربوط به جرایم رایانه‌ای آموزش دیده است. او می‌تواند به افراد و سازمان‌هایی که به عنوان متهم یا شاکی در پرونده‌های جرایم رایانه‌ای حضور دارند، کمک کند تا بتوانند از حقوق خود دفاع کنند.

سخن پایانی

در این مطالب به بررسی شرایط گرفتن زن دوم و نکات مهم آن پرداختیم. همانگونه که ذکر شد، ازدواج مجدد مرد متاهل جرم نیست و باید قبل از انجام این کار از دادگاه مجوز ازدواج مجدد را دریافت کند. از شرایط ازدواج مجدد مرد می‌توان به اذن زن، عدم تمکین زن، عدم انجام وظایف زناشویی به‌وسیله زن، ابتلا زن به بیماری‌های صعب‌العلاج، جنون، حکم حبس بیش از 5 سال برای زن، ناباروری و مفقود شدن زن اشاره کرد.

توجه داشته باشید که مرد برای ازدواج مجدد باید از دادگاه مجوز دریافت کند، در غیر این صورت اگر همسر اول به دادگاه مراجعه کرده و ازدواج مجدد مرد را ثابت کند، حکم طلاق برای وی صادر خواهد شد. همچنین در صورت تمایل زن می‌تواند مهریه خود را به اجرا بگذارد.

سلام ممنون بابت وقتی که گذاشتید من مهدی مشهدی هستم خوش حال میشم نظرتون درباره این محتوا بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *