در حال حاضر با توجه به تجمعات خیابانی و تعداد بالای معترضان موجود در خیابان‌ها، افرادی که شعارهایی می‌دهند، به وسیله نیروهای امنیتی بازداشت و دستگیر می‌شوند. شمار بسیاری از افرادی که در این تجمعات خیابانی حضور دارند باتوجه به بهم زدن نظم جامعه دستگیر شده و در زندان‌های مختلف در سراسر کشور نگهداری می‌شوند. براساس وضعیت و شرایط آنها خانواده‌های این افراد به دنبال پیگیری و اطلاع از وضعیت عزیزان خود هستند.

براساس تحقیقات صورت‌گرفته توسط کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان باتوجه داشتن جرم امنیتی عموما قابل پیگیری نمی باشد. این تحقیقات با توجه به مصاحبه‌‌های انجام شده با افراد بازداشت‌شده‌ای که موقتا آزاد شده‌اند، به دست آمده است، اما پیگیری وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات به چه صورت خواهد بود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را از دست ندهید.

نگهداری افراد دستگیرشده در زندان‌ها و بازداشتگاه ها

بسیاری از خانواده‌ها، بعد از بازداشت نزدیکان تا مدت‌ها هیچگونه اطلاعاتی درباره محل بازداشت و وضعیت افراد دستگیرشده ندارند. به معترضان بازداشت‌شده اجازه برقراری تماس با خانواده تا روزها و حتی هفته‌های بعد از بازداشت داده نمی‌شود. از سوی دیگر بعد از برقراری اولین تماس با خانواده از زندان، تا مدت‌های طولانی، امکان برقراری تماس مجدد وجود نخواهد داشت و نهادهای مسئول نیز به درستی به خانواده‌ها پاسخگو نخواهند بود.

این موارد باعث تشدید نگرانی خانواده‌ها، مخصوصا مجروح و بیمار بودن معترضان دستگیرشده در زندان، می‌شود. همچنین وجود ابهامات بسیار درباره محل نگهداری زندانیان، نگرانی خانواده‌ها را افزایش داده است. پس یکی از روش‌ها برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان تجمعلت خیاباتی اطلاع‌‌رسانی به نهادهای رسمی و رسانه‌ها است. با انجام این کار زودتر وضعیت فرد بازداشت‌شده روشن می‌شود و راه تجاوز به حقوق شخص معترض دستگیرشده توسط نیروهای قضایی بسته می‌شود.

حضور افراد معترض در مکان‌های مختلف و دستگیر کردن آنها

حضور وکیل حقوقی مجرب برای کمک به دستگیرشدگان اعتشاشات

روش دیگر برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان اعتشاشات صحبت کردن با وکیل حقوقی مجرب و درخواست کمک از وی است. وکلای بسیاری اعلام همکاری خود را برای بررسی پرونده افراددستگیره‌شده در اعتراضات به صورت رایگان و یا با دریافت هزینه اندک اعلام کرده‌اند. درواقع وجود وکیلی ماهر درکنار خانواده‌ها باعث آرامش خاطر آنها می‌شود.

یکی دیگر از نگرانی‌های جدی خانواده‌ها، عدم دسترسی معترضان به دادرسی عمومی است. به عبارت دیگر یکی از حقوق افراد بازداشت‌شده دسترسی به وکیل انتخابی خودشان است، درحالی‌که به دلیل داشتن جرم امنیتی این امکان به افراد بازداشت‌شده داده نمی‌شود.

درحالی‌که اکثر افراد بازداشتی در اعتشاشات اخیر را در دادگاه‌های انقلاب محاکمه می‌کنند. با استناد به تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری، اجازه دسترسی به پرونده توسط وکلای انتخابی داده نمی‌شود و فقط وکلای قوه قضاییه اجازه ورود دارند. درحالی‌که این موضوع باعث سنگین شدن پرونده و افزایش تعداد اتهامات مانند فسادفی‌الارض و یا محاربه می‌شود.

دستگیری افراد معترض در تظاهرات اخیر

آزادی موقت افراد بازداشت‌شده با استفاده از دریافت وثیقه

بعد از دستگیری افراد معترض در اعتشاشات خیابانی، در صورت سبک بودن پرونده و نداشتن سابقه بعد از گذشت چند روز با قرار وثیقه‌های سنگین آنها را به صورت موقت آزاد می‌کنند. درغیراین صورت به زندان‌های بزرگ انتقال داده می‌شوند. سخنگوی قوه قضاییه با تایید این موضوع گفته است که در جرایم خفیف نیز افراد بازداشت‌شده به صورت موقت و بلاقید آزاد نمی‌شوند.

با توجه به گفته‌های مقامات قضایی تمامی افراد بازداشت‌شده با اخذ قرار تامین کیفری مانند کفالت، وثیقه و التزام آزاد می‌شوند و پرونده‌های آنها بعد از صدور به دادگاه ارسال می‌شود. بعد از آزادی افراد بازداشت‌شده به صورت موقت و بعد از صدور حکم اولیه به کمیته پیگیری اعلام کرده‌اند که به وسیله نیروهای امنیتی تهدید شده‌‌اند، که نباید به رسانه‌ها اطلاع‌رسانی کرد.

 درغیر این صورت حکم بسیار سنگین می‌شود و خانواده و نزدیکان را نیز دستگیر خواهند کرد. همچنین برخی از آنها اعلام کرده‌اند که با امضای تعهدنامه آزاد شده‌اند و بعد از مدتی پیامک ابلاغیه احضار به دادگاه دریافت کرده‌اند.

بررسی وضعیت زندان‌ها از نظر شرایط رفاهی

گزارش‌های ارسال‌شده به کمیته پیگیری بیانگر این موضوع است که به علت حجم بالای بازداشت‌شدگان در این مدت، وضعیت رفاهی زندان‌ها نامناسب است. به عبارت دیگر با توجه به تعداد بسیار بالای افراد دستگیرشده، استاندارد برای نگهداری زندانیان و همچنین فضای کافی برای نگهداری آنها وجود ندارد. همچنین با توجه به تحقیقات صورت گرفته در زندان هر 4 نفر در یک سلول انفرادی نگهداری می‌شوند. به‌طورکلی به علت شلوغ بودن فضای زندان امکان خواب و همچنین تهویه مناسب وجود ندارد. همچنین امکان دستشویی و حمام رفتن بدون آزار از بوی بد وجود ندارد.

تجمعات خیابانی و دستگیر کردن افراد معترض

سخن پایانی

در حال حاضر به دلایل مختلف افراد در اعتشاشات خیابانی و اعتراضات شرکت می‌کنند که افرادی که شعارهایی سر می‌دهند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت‌شده و به زندان منتقل می‌شوند. به‌طورکلی افراد بسیاری در زندان‌های مختلف نگهداری می‌شوند و عموما خانواده‌ها نگران عزیزان خود هستند.

بهترین راه برای پیگیری وضعیت دستگیرشدگان اعتشاشات، مراجعه به یک وکیل مجرب می باشد. کیا وکیل آماده است تا تمام تلاش خود را برای کمک به عزیزان شما به کار گیرد و از طریق قانونی و قضایی اقدام به آزادی دستگیرشدگان که مورد اغفال قرار گرفته اند نماید. درصورت داشتن چنین مشکلاتی بدون معطلی با وکلای مجرب ما در ارتباط باشید تا از سنگین شدن پرونده کیفری جلوگیری شده و سریعا کار پیگیری پرونده شروع شود.

سلام ممنون بابت وقتی که گذاشتید من مهدی مشهدی هستم خوش حال میشم نظرتون درباره این محتوا بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *