سوالاتی که قاضی برای حکم رشد می پرسد؟

در این نوشتار به سوالات متداولی که پزشکی قانونی در هنگام صدور حکم رشد برای متقاضی صدور این حکم، از او می‌پرسد، تا بدین وسیله تشخیص دهد که آیا او شایستگی دریافت حکم رشد را دارد یا خیر؟ خواهیم پرداخت.

گروه وکلای کیا وکیل - مشاوره و خدمات حقوقی

ابا علاقمند به مفاله های وکیل ملکی و وکیل فتل هستید کلیک کنید 

صدور حکم رشد و پزشکی قانونی

پزشکی قانونی یکی از مراکزی است که با انجام آزمون‌ها و آزمایشات مختلف نقش مهمی را در صدور یا عدم صدور حکم رشد برای افراد ، و یا حکم کردن به بقای حجر افراد ایفا می کند.

در حقیقت  در مراکز مربوط به پزشکی قانونی مسئولان مربوطه ،  با پرسیدن یک سری سوالات و پرسش‌های مرتبط به میزان اطلاعات عمومی و تخصصی در مورد بازار های مالی و اقتصادی، و نحوه ی انجام معامله با استفاده از چک و سفته  و برات ، انواع گوناگون چک ها و امثال این سوالات، سعی در اندازه گیری و سنجش میزان آشنایی افراد متقاضی گرفتن حکم رشد ، با مفاهیم ابتدایی در بازار های مالی و سرمایه را دارند.

این پرسش ها، میزان آمادگی فرد در خصوص  نحوه اداره اموال و دارایی‌های مالی خود و همینطور نحوه ی استفاده ی او از اسناد مالی مثل چک و سفته و برات را نشان می دهد.

همچنین دسته دیگری از سوالات دربردارنده این مفهوم هستند که اساساً فردی که متقاضی صدور حکم رشد برای خود می‌باشد؛  در صورت داشتن مقدار قابل توجهی از اموال و امتیازات مالی مختلف، این اموال و امتیازات را چگونه و با چه برنامه‌ریزی و در چه راهی و در چه مقاصدی خرج می‌نماید و از آن بهره می‌برد.

دسته دیگری که سوالات راجع به صدور حکم رشد شامل این موارد نیز می‌شوند. یک سری از سوالات دارای منشا حقوقی در مورد مفاهیم حقوقی مثل نحوه نوشتن سند وکالت‌نامه و دادن وکالت به دیگران و همچنین انواع وکالت نامه‌ها و تعریف حقوقی هر کدام از آنها، آشنایی ابتدایی با تعریف قراردادها و عقود معینی مثل خرید و فروش، بیع و اجاره و بعضی از احکام حقوقی مترتب بر آن و همچنین تعریف قولنامه و مبایعه نامه و امثال این ها  می‌باشد.

علاوه بر این‌ها گرفتن برخی از آزمایشات مربوط به شخصیت شناسی و سنجش سلامت روان، جهت صدور حکم رشد لازم و ضروری به حساب می‌آید.

تمامی این آزمایشات و امتحان‌ها برای هدف‌هایی مثل این است که در خصوص سلامت روانی و جسمانی افراد در مواردی که برای صدور حکم رشد نیاز هست و همچنین سواد مالی و آشنایی افراد با مفاهیم حقوقی سرمایه‌گذاری و نحوه استفاده از هوش مالی جهت اداره بهتر مال و ثروت خود اطمینان حاصل شود.

فلسفه حکم رشد نیز دقیقاً همین است که از نحوه صحیح اداره اموال توسط افراد و عدم هدر رفت آنها و در نتیجه هدر نرفتن سرمایه‌های اجتماعی، توسط آنها اطمینان حاصل شود . و پس از آن اموال و حقوق مالی افراد جهت اعمال  حقوق  خود در اختیار ایشان قرار داده شود.

مدارک مورد نیاز جهت تقدیم درخواست صدور حکم رشد به دادگاه

مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی جهت اندازه‌گیری سن شناسنامه ‌ای که همان سن قانونی افراد محسوب می‌شود از جمله مدارک مورد نیاز برای صدور حکم رشد می‌باشد.

همینطور فرم مخصوص درخواست صدور حکم رشد، فرمی است که جهت اقدام برای اخذ حکم رشد از دادگاه باید از دادگاه مربوط اخذ و پر شود.

استشهادیه محل مربوط به محل سکونت، و همچنین نتیجه آزمایشات و آزمون‌های اخذ شده از جانب پزشکی قانونی، از جمله مدارک دیگری هستند که جهت صدور حکم در خصوص صدور حکم در مورد رشید بودن افراد، از جانب دادگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نتیجه تحقیقات و آزمون‌های اخذ شده توسط پزشکی قانونی پایه اصلی صدور حکم توسط دادگاه در خصوص درخواست صدور حکم رشد می‌باشد.

برخی از سوالات پزشکی قانونی مرتبط با صدور حکم رشد

از جمله این سوالات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسناد تجاری و برواتی مانند چک، سفته و برات را تعریف کنید و کاربرد آنها را شرح دهید.

انواع حساب سپرده بانکی را نام برده و تعریف نمایید.

وکالت‌نامه‌ها در چند نوع تنظیم می‌شوند؟

تفاوت اجاره و بیع در چیست؟

اگر روزی مقدار زیادی پول و ثروت داشته باشید، آن را چگونه خرج می‌کنید؟

راه‌های معامله کردن به صورت صحیح و پرسود چه می‌باشد؟

وضعیت بازار طلا ، سکه و ارز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نرخ قیمت طلا و سکه و ارز در بازار هم اکنون چقدر است؟

مفهوم تورم و رکود در بازارهای اقتصادی را به ترتیب شرح دهید.

قیمت ملک یعنی خانه و زمین و ماشین را در تهران به صورت حدودی بیان کنید.

برای خریدن یک ماشین با قیمت متوسط در تهران به چه مقدار سرمایه نیاز دارید؟

برای خرید یک خانه بین ۵۰ تا ۷۰ متر به عنوان مثال، چه مقدار سرمایه نیاز دارید ؟ برای اجاره کردن آن چطور؟

برای نگهداری از پول‌ها و اوراق بهادار، معمولا  چه مکانی را پیشنهاد می‌کنید؟ بانک یا گاوصندوق یا داخل خانه؟

مراحل دادن یا گرفتن وکالت در فروش ماشین یا ملک را توضیح دهید.

لازم به ذکر است که در پاسخ به این سوالات، به ویژه آن قسمت از سوالات که مربوط به وضعیت روز اقتصادی جامعه است، شما باید سعی کنید تا به اعداد و ارقام حدودی اما درست و متناسب با وضعیت واقعی اقتصادی جامعه اشاره نمایید و اطلاعات تقریبی شما راجع به وضعیت اقتصادی و مالی جامعه ای که در آن زندگی می‌کنید، باید به پرسشگر این علائم را نشان دهد که شما از بازارهای مالی و اقتصادی جامعه بی خبر نیستید.

پاسخ این سوالات را می توانید به راحتی از منابعی مثل اینترنت و یا قوانین مختلف حقوقی مثل قانون مدنی، استخراج و مطالعه کنید.

برای آگاهی هرچه بیشتر از مراحل مختلف اخذ حکم رشد از دادگاه و همچنین مدارک مورد نیاز برای گرفتن این حکم، آزمون‌ها و آزمایشات مورد نیاز برای اخذ حکم رشد، که باید توسط متقاضی این حکم از سر گذرانده شود، می‌توانید از وکلا و کارشناسان گروه وکلای کیا وکیل  کمک بگیرید.

سلام ممنون بابت وقتی که گذاشتید من مهدی مشهدی هستم خوش حال میشم نظرتون درباره این محتوا بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *